...

Nowoczesna strona internetowa, co musisz wiedzieć, aby ją stworzyć

W dzisiejszym świecie strona internetowa jest niezbędnym instrumentem działania dla każdej firmy, organizacji lub instytucji. Jak sprawić, by nasza witryna była chętnie odwiedzana przez internautów? Przede wszystkim musi odpowiadać aktualnie panującym w sieci trendom. Naszym celem powinna być zatem nowoczesna strona internetowa.

Dlaczego ludzie wolą wybrać nowy samochód niż przestarzały? Odpowiedź wydaje się być oczywista. Współczesne modele pojazdów spełniają obecne standardy i zapewniają użytkownikom większy komfort niż auta sprzed kilkunastu lat. Taka sama zależność dotyczy rzeczywistości wirtualnej. Internet rozwija się, podobnie jak wszystkie dziedziny aktywności człowieka. To oznacza, że sieciowe metody działania, które sprawdzały się kilka lat temu, dzisiaj mogą być już nieskuteczne. Internauci zdecydowanie częściej odwiedzają nowoczesne strony www, ponieważ korzystanie z takich stron jest przyjemnością.

Zaprojektowanie nowoczesnej strony www jest pewnym wyzwaniem, ale warto jest się z nim zmierzyć. Bardzo często to właśnie na podstawie witryny internetowej potencjalni klienci wyrabiają sobie opinię na nasz temat, więc trzeba zadbać o to, by była ona jak najlepsza. Poniżej omówimy najważniejsze sprawy, o których trzeba pamiętać, podczas projektowania strony internetowej.

Nowoczesna strona i jej design

Przy pierwszym kontakcie ze stroną dominują wrażenia estetyczne. Stereotypowo może się wydawać, że im więcej elementów zamieścimy na stronie, tym lepsze wrażenie zrobimy na użytkownikach. Jest to jednak błędne podejście sprzed kilku lub nawet kilkunastu lat. Nowoczesna strona internetowa jest pozbawiona nadmiernych upiększeń. W dzisiejszych czasach zdecydowanie lepiej jest postawić na minimalizm.

Ten styl charakteryzuje się prostotą, uporządkowaniem elementów oraz wykorzystaniem pustych przestrzeni na stronie. Należy zastosować proste, standardowe czcionki o odpowiednim rozmiarze. To sprawi, że tekst będzie czytelny. Najczęściej internauci wcale nie zgłębiają się w treść, ale raczej „skanują” ją wzrokiem, wyszukując najistotniejszych dla siebie informacji. Wobec tego warto jest stosować pogrubienia do wyróżnienia najważniejszych fraz oraz nagłówków. Puste przestrzenie sprawią wrażenie przestrzenności, a ponadto uwypuklą najważniejsze elementy, takie jak tekst czy zdjęcia. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie dużej fotografii jako tła. Taki zabieg z pewnością przykuwa uwagę, ale pamiętajmy o tym, że tło zawsze powinno być subtelne, więc należy dobrać odpowiednią fotografię. Jej elementy nie mogą ujemnie wpływać na czytelność strony.

Funkcjonalność

Nowoczesna strona internetowa powinna być łatwa w obsłudze. Im większa będzie jej funkcjonalność, tym więcej osób ją odwiedzi. Wszystkie części składowe strony powinny być rozmieszczone w sposób przemyślany i uporządkowany, aby każdy mógł bez problemu odnaleźć interesujące go treści. Wyżej wspomniane puste przestrzenie na pewno będą temu sprzyjać.

Bardzo ważnym elementem, ułatwiającym poruszanie się w witrynie, jest menu. Na stronie powinien znajdować się tylko jeden rodzaj menu, zlokalizowany w odpowiednim miejscu. Zazwyczaj jest ono umieszczone na górze lub z lewej strony witryny. Wszystkie opcje muszą być opisane krótko i precyzyjnie, aby użytkownik wiedział, na jaką podstronę przeniesie się po kliknięciu.

Nowoczesna strona zachęca do odwiedzin

Tekst jest ważny, ale nie należy ograniczać się tylko do słowa pisanego. Strona powinna przykuwać uwagę, więc nie może być monotonna. Oprócz tekstu zamieszczajmy wideo, fotografie, grafiki i animacje. Trzeba mieć jednak na uwadze to, co podkreśliliśmy wcześniej, czyli nie można przesadzić z nadmiarem elementów. Zachowajmy balans pomiędzy tekstem, filmami i zdjęciami. Rozmieszczajmy content w taki sposób, aby całość była przejrzysta i czytelna.

Interaktywne działanie nowoczesnej strony

Zapewne zależy nam na tym, aby odwiedziny witryny trwały jak najdłużej, ale same teksty i zdjęcia niekoniecznie nam to zagwarantują. Potrzebne są możliwości nawiązania interakcji ze stroną. Najczęściej spotykane to możliwość dodawania komentarzy, głosowanie w sondach oraz opcja udostępniania treści w mediach społecznościowych. Wykorzystując poniższe instrumenty możemy liczyć na poznanie opinii użytkowników oraz popularyzowanie naszych wpisów. Pamiętajmy o tym, że interakcyjność jest jednym z wyznaczników nowoczesności w internecie.

Narzędzia do kontaktu

Należy podjąć wszelkie możliwe kroki, by osoby odwiedzające naszą stronę mogły łatwo nawiązać z nami kontakt. Podstawą są dane kontaktowe, takie jak dokładny adres, numer telefonu i adres email. Drugim niezbędnym elementem jest formularz kontaktowy, umożliwiający przesłanie wiadomości. Dane i formularz dobrze jest zlokalizować na dole strony, w widocznym miejscu poniżej głównej treści.

Wszyscy chcą oszczędzać czas, a zatem oprócz danych kontaktowych korzystne będzie wykorzystanie interaktywnych narzędzi do kontaktu. Do wyboru są dwie opcje, czat na stronie oraz widget typu cal-back. Pierwsza z nich umożliwia wymianę szybkich informacji z użytkownikami, a druga nawiązanie kontaktu telefonicznego w przeciągu kilkudziesięciu sekund. Łatwy kontakt to kolejny z wyznaczników współczesnych witryn.

Wezwanie do działania

Stworzyliśmy stronę w określonym celu. Niezależnie od tego, czy chcemy sprzedawać swoje produkty, czy po prostu systematycznie przekazywać interesujące treści za pomocą newslettera, musimy wezwać użytkowników do podjęcia działania. Służą temu przyciski „call to action”. Wezwanie musi być widoczne, więc dobrze będzie umieścić odpowiednich rozmiarów przycisk o wyrazistym, rzucającym się w oczy, kolorze na jasnym tle.

Wtyczki do mediów społecznościowych

Z uwagi na popularność tego środka komunikacji, obecność w mediach społecznościowych jest koniecznością. Trzeba zadbać o to, aby osoby odwiedzające naszą stronę mogły bez problemu odnaleźć jej fanpage w social mediach. Jak tego dokonać? Wystarczy zamieścić na stronie social media linki, po kliknięciu których automatycznie przeniesiemy się do odpowiednich portali. Odnośniki można zamieścić na dole strony, wraz z krótkim opisem. O zaletach korzystania z mediów społecznościowych można przeczytać w tym artykule.

Nowoczesna strona internetowa to responsywna strona

Strona, która prawidłowo wyświetla się tylko na standardowym ekranie komputera nie wygeneruje zbyt dużej ilości odsłon. Obecnie internauci chętnie zaglądają do sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Pamiętajmy o tym i zaprojektujmy responsywną stronę, którą można będzie przeglądać bezproblemowo, niezależnie od typu wykorzystywanego urządzenia. Z czystym sumieniem można stwierdzić, określenie „responsywna” można używać zamiennie ze sformułowaniem nowoczesna strona internetowa.

Podążajmy za zmianami

Pamiętajmy o tym, że trendy w projektowaniu stron www nieustannie się zmieniają. Starajmy się zatem śledzić sieciowe nowinki i na bieżąco aktualizujmy własną stronę. Dzięki temu prowadzona przez nas witryna zawsze będzie przyjazna dla internautów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.