...

Jaka powinna być dobra agencja marketingowa?

Działania reklamowe są w obecnych czasach bardzo ważne i mogą zadecydować o sukcesie danej marki. Jaka jednak powinna być dobra agencja marketingowa? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście. Czytaj dalej i sprawdź, z kim warto współpracować.

Czym jest agencja marketingowa?

W dużym skrócie można powiedzieć, że agencja marketingowa to firma, która zajmuje się marketingiem innych firm. Taka definicja jednak za bardzo uproszczałaby i uogólniała tego typu przedsiębiorstwa. Dużo lepiej będzie, jeśli napiszemy, że agencje marketingowe to (w większości wypadków) wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, składające się ze specjalistów reklamowych. Agencje świadczą usługi z zakresu kampanii płatnych, SEO, content marketingu lub reklamy w tradycyjnych mediach (radio, prasa, telewizja).

Co możesz zyskać na współpracy z agencją marketingową?

Agencje interaktywne przede wszystkim pomagają markom umocnić ich pozycję na rynku oraz sprawiają, że są one bardziej rozpoznawalne wśród konsumentów. To jednak nie wszystko, na co możesz liczyć przy współpracy z agencją. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych korzyści.

 1. Niższe koszty

Jeśli chciałbyś samodzielnie kreować marketing swojej firmy, musiałbyś zatrudnić cały zespół specjalistów. Każdy z nich chciałby otrzymywać rynkową wypłatę, a dla Ciebie oznaczałoby to ogromne koszty. W przypadku współpracy z agencją interaktywną nie musisz się o to martwić. Kupujesz określoną usługę, a zatrudnianie osób, które ją wykonają, nie należy do Twoich obowiązków.

 1. Najnowsze technologie na wyciągnięcie ręki

Agencje, które chcą utrzymać się na rynku, muszą być konkurencyjne i stale się rozwijać. Właśnie z tego powodu warto korzystać z usług takich firm. Poważni gracze korzystają z najnowszych narzędzi oraz technologii wspierających ich działania marketingowe. Dla Ciebie to czysta korzyść, ponieważ masz pewność, że Twoja reklama spełnia normy nowoczesnego odbiorcy.

 1. Odciążenie Twojego zespołu

Niestety, ale w wielu firmach można jeszcze spotkać się z podejściem, że każdy pracownik jest w stanie zająć się marketingiem. Jest to totalna bzdura, która prowadzi do zbyt dużej liczby obowiązków oraz rychłego wypalenia zawodowego. Marketing to bowiem o wiele więcej niż prowadzenie profilu na Facebooku i wymaga określonych umiejętności.

 1. Większa skala działań

Samodzielnie prowadzony marketing zazwyczaj nie ma ogromnej skali, a co za tym idzie, jego efekty nie powalają na kolana. W przypadku współpracy z agencją interaktywną możesz liczyć na wielokierunkowe działania o bardzo dużym zasięgu.

 1. Dystans

Umówmy się – nie patrzysz na swoją firmę z dystansem. Masz do niej emocjonalne podejście, które przeszkadza w realnej ocenie potrzeb reklamowych. Agencja z zewnątrz potrafi spojrzeć na Twoją firmę beż wpływu uczuć i dobrać działania marketingowe w taki sposób, by były jak najbardziej efektywne.

Jaka powinna być dobra agencja marketingowa?

Dobra, czyli jaka? Ciężko jest dokładnie zdefiniować takie określenie, ale można przyjąć kilka stałych punktów, które sprawiają, że agencja robi pozytywne wrażenie. Poniżej znajdziesz cechy solidnej firmy od reklamy.

 1. Zróżnicowany zespół

Marketing 360 to szereg czynności, które powinny być wykonywane przez specjalistów w swoich dziedzinach. Jeśli więc agencja, z którą chcesz współpracować na do dyspozycji zespół pracowników o różnych specjalizacjach, możesz założyć, że będziesz zadowolony z efektów jej pracy.

 1. Komunikacja

Przepływ informacji pomiędzy klientem a agencją jest kluczowy w uzyskaniu pozytywnych efektów pracy. Jeśli więc od samego początku czujesz, że Twój kontakt z agencją nie jest na najwyższym poziomie, lepiej odpuść sobie taką firmę. Jest bowiem mało prawdopodobne, że z czasem będzie lepiej.

 1. Nieszablonowe podejście

W marketingu zasady są po to, by je łamać i wychodzić poza schematy. Dobra agencja interaktywna wychodzi z utartych ścieżek i szuka kreatywnych rozwiązań, które przyciągną do Ciebie klientów.

 1. Rozpoznawalna marka

Agencja marketingowa musi sama mieć dobry marketing. Inaczej masz pełne prawo do powątpiewania w jakość jej działań. Sprawdź przed ostatecznym wyborem, czy o firmie, z którą chcesz nawiązać współpracę, jest głośno w sieci i nie tylko. Dobrze jest też sprawdzić, jaka jest najbardziej polecana agencja reklamowa w Polsce.

 1. Opieranie się na danych

Dane są dzisiaj największą wartością. Dzięki precyzyjnej analizie raportów pełnych liczb i wykresów możliwe jest tworzenie zaawansowanych planów marketingowych. Dobra agencja to wie.

 1. Przejrzyste rozliczenie

Umowa pomiędzy Tobą a agencją nie powinna być skomplikowana. Zwróć szczególnie uwagę na kwestię rozliczenia. Sprawdź, za co właściwie płacisz. Im więcej kruczków w umowie, tym większa szansa, że nie będziesz zadowolony ze współpracy.

Wybierz mądrze

Jak widzisz, dobra firma marketingowa musi spełniać kilka ważnych warunków. W innym wypadku zachodzi duże prawdopodobieństwo, że nie spełni Twoich wymagań. Pamiętaj, że gra toczy się o sukces firmy, którą prowadzisz i nie warto ryzykować. W końcu lepiej wydać raz pieniądze na efektywną firmę niż szukać po omacku kogoś, kto zajmie się działaniami marketingowymi bez odpowiedniego przygotowania.

2 komentarze

 1. Kenzi pisze:

  Dobra agencja marketingowa to taka, która rozumie potrzeby Klientów i jest w stanie sprostać wyzwaniom, które przed nimi stoją aby zwiększyć zarówno rozpoznawalność danej marki jak i jej obroty wykorzystując przy tym narzędzia, które nie spowodują że pracownicy będą musieli zlecać prace na zewnątrz.

 2. SITAB pisze:

  Agencja interaktywna powinna poinformować o realnych celach oraz o kwocie, która będzie potrzebna do uzyskania celu. Widełki i oczekiwania klientów są rożne, przez to klienci później wystawiają negatywne opinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.