...

Jak wygląda proces produkcji reklamy telewizyjnej?

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się, że reklama telewizyjna odchodzi już w niebyt, a ważne są przede wszystkim nowe media. Czy jednak faktycznie tak jest? Kwoty, jakie największe firmy wydają na reklamy w telewizji i ich zasięg pokazuje, że reklama tego typu ma się w dalszym ciągu dobrze i prawdopodobnie jeszcze przez jakiś czas niewiele się w tej dziedzinie zmieni. Warto więc przyjrzeć się nieco lepiej reklamom emitowanym w telewizji. Jak wygląda proces ich produkcji?

W marketingu najważniejszy jest target

W pierwszej kolejności należy ustalić target, czyli grupę docelową, do której trafić ma reklama i spowodować zwiększenie zainteresowania danym produktem, czy usługą. W świecie biznesu nic dziś nie dzieje się przypadkiem. Firmy doskonale wiedzą, kto jest ich klientem. Dlatego też reklamy tworzy się w ten sposób, by pokazane w nich treści zainteresowały i były atrakcyjne dla konkretnego typu odbiorców. Dlaczego to takie ważne? To proste – nie da się stworzyć reklamy, która spodoba się wszystkim.

Jaki cel ma osiągnąć reklama?

Kolejnym krokiem, jest odpowiedzenie sobie na pytanie o to, jaki cel ma osiągnąć emisja reklamy. Ogólne stwierdzenie, że chodzi o zwiększenie sprzedaży to zdecydowanie za mało. W dzisiejszych czasach reklamy kręci się po to, żeby osiągnąć określony wzrost zainteresowania konkretnym produktem w określonej grupie odbiorców. Dzięki temu efekty są o wiele bardziej mierzalne i można skupić się na tym, co faktycznie działa.

Dobór odpowiednich kanałów telewizyjnych

Skoro wiemy jak ważny jest target i dopasowanie do niego przekazu marketingowego, kolejnym krokiem będzie wybór odpowiednich kanałów, w których nastąpi emisja. Do dyspozycji mamy różnorodne propozycje dla każdej grupy – uwzględniając wiek i zainteresowania. W Polsce prym wiodą kanały grupy TVN, Polsat i TVP.

Dom mediowy – recepta na skuteczną reklamę

W wyborze odpowiednich kanałów i czasu emisji reklam pomogą Media Plannerzy z Warszawskiej Grupy Mediowej. Dom mediowy to doskonały wybór, pozwalający na zakup reklam w atrakcyjnych cenach, przy maksymalnym dopasowaniu do potrzeb klienta.

Więcej: https://warszawskagm.pl/reklama-tv/

Reklama nie tylko do telewizji

Warto pamiętać o tym, że reklama w TV to zdecydowanie nie wszystko. Aby trafić do dużej liczby odbiorców, konieczne jest działanie na wielu frontach jednocześnie i zadbanie o to, żeby przekaz reklamowy pojawił się również w sieci, na billboardach, czy w radiu. Dlatego też praktycznie nigdy nie tworzy się samej reklamy telewizyjnej, ale całe kampanie reklamowe, których poszczególne elementy muszą być ze sobą spójne.

Estetyka reklamy a wizerunek marki

Ważne jest również to, żeby reklama telewizyjna była zgodna z DNA marki. Każda współczesna firma stara się prezentować konsumentom w ściśle określony sposób. Jest to ważne ze względu na przywiązanie klientów. Każda zmiana może spowodować zwiększenie, ale również zmniejszenie zainteresowania. Dlatego też dostosowanie scenariusza i stylistyki reklamy do wizerunku marki jest jednym z ważniejszych aspektów procesu jej produkcji.

Czy w reklamie można powiedzieć wszystko?

Reklama w telewizji musi też odpowiadać pewnym standardom prawnym. Przede wszystkim nie może zawierać treści szkodliwych ani obraźliwych. Nie powinna też wprowadzać konsumentów w błąd. Uzgodnienie scenariusza reklamy z obowiązującym prawem jest jednym z ważniejszych etapów jej produkcji. Zależy od tego to, czy reklama w ogóle będzie mogła być wyemitowana. Warto pamiętać również o tym, że reklamy dużych firm często emitowane są w różnych krajach, co prowadzi do konieczności uzgodnienia ich z bardzo różnorodnymi przepisami – szczególnie dotyka to tematów takich jak: suplementy diety, leki OTC i produkty lecznicze, alkohol, wyroby tytoniowe, hazard, czy finanse.

Zespół tworzący reklamę

Gotowy i w pełni zatwierdzony scenariusz może w końcu być zrealizowany w praktyce. Kręcenie reklamy telewizyjnej to proces wymagający zaangażowania nie tylko reżysera, aktorów, dźwiękowców i operatorów kamery. W produkcji reklamy biorą też udział scenografowie, kostiumografowie, czy styliści. Gotowy materiał trafia następnie w ręce fachowców od postprodukcji – montażystów, grafików i wielu innych specjalistów, którzy nadają jej ostateczną formę. Często dzięki ich pracy z jednego materiału powstaje kilka wariantów spotu reklamowego, które mogą być emitowane niezależnie od siebie.

Ocena skutków emisji reklamy

Nie można zapominać też o ostatnim elemencie, czyli ocenie skutków emisji materiału reklamowego w telewizji. Jest to integralna część procesu produkcji reklamy, bez którego nie można się obejść. Ocena pozwala na sprawdzenie, czy reklama faktycznie osiągnęła zakładany na początku cel, a w dłuższej perspektywie daje wiedzę, która w przyszłości pozwoli tworzyć jeszcze lepsze, skuteczniejsze materiały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.