...

Jak pozycjonować one page?

Jako użytkownicy internetu przywykliśmy do korzystania z rozbudowanych stron internetowych. Jednak dzisiaj coraz większą popularność zyskują strony one page, które są bardzo atrakcyjne wizualnie. Czy da się pozycjonować tego typu witrynę?

Czym jest pozycjonowanie?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie o to, czy da się pozycjonować one page, musimy sobie wyjaśnić, czym w ogóle jest pozycjonowanie. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie wyjaśnić problem. Pozycjonowanie stron internetowych to działania, które mają na celu zwiększenie widoczności domeny w wynikach wyszukiwania na konkretne frazy kluczowe zbieżne z ofertą. Aby zdobyć wyższą pozycję w wyszukiwarce, optymalizuje się wszystkie elementy witryny i tworzy link building. Pozycjonowanie stron wymaga doświadczenia, bo składają się na nie działania on-site i off-site. O ile zmiany wprowadzane na witrynie pomagają zoptymalizować stronę i raczej nie namieszają, o tyle link building lepiej powierzyć specjalistom. A jak sprawa się ma z one page?

One page – czym się charakteryzuje?

Strona internetowa typu one page to inaczej witryna jednostronicowa. Decydują się na nią firmy, które chcą zaprezentować jeden produkt lub usługę. One page sprawdza się też jako wizytówka. Może też być ofertą małej firmy. To, czym charakteryzuje się one page to długość. Strona typu one page ma długi, przewijany układ i należy scrollować ją, żeby przejrzeć wszelkie dane.

Tak więc wszystkie informacje, które się na niej znajdują, są zebrane w jednym adresie URL – po prostu na stronie głównej. W związku z tym, że taka witryna nie zawiera żadnych podstron, to znacznie trudniej jest ją pozycjonować. Odpada link building. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na brak podstron. Klasyczna strona internetowa ma zazwyczaj menu, więc nawiguje się po kilku adresach. To sprawia, że jest co wykorzystać przy link building. Czy to oznacza konieczność przejścia z one page? Zdecydowanie nie. Tego typu strony mają swoje zalety – wizualnie prezentują się znacznie bardziej nowocześnie. Jak więc je pozycjonować?

Czy da się pozycjonować stronę one page?

Pozycjonowanie one page zdecydowanie jest trudniejsze niż optymalizacja i działania z zakresu SEO dla witryn, które mają wiele podstron. Nie ma co się oszukiwać – algorytmy Google lubią strony rozbudowane, a co za tym idzie – bogate w content.

To jest więc pierwszy problem – mała ilość treści. Zaczynając swoje działania od optymalizacji strony one page, okazuje się, że nie da się zamieścić tylu słów kluczowych, co na landing page. Tak więc konieczne jest dobranie najważniejszych fraz lub zwiększenie ilości treści.

Strona one page ma zdecydowanie mniejsze możliwości, chociażby z uwagi na tylko jeden title i description. Tak jak i już wspomniane linkowanie możliwe jest tylko do jednej podstrony.

Co więc zrobić, by pozycjonować stronę one page? Na pewno ważny będzie content. Treści muszą być przydatne, atrakcyjne i z dobrze dobranymi frazami kluczowymi. Warto stosować nagłówki H1-H6. Dużą rolę odegra prędkość ładowania witryny. Strona musi być mobile friendly. Dobrze jest zoptymalizować obrazki pod kątem wielkości i atrybutów ALT. Idealnie byłoby, gdyby linki wychodzące były nofollow. Ogromne znaczenie odegrają linki przychodzące z mocnych stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.