Los sprawił, że przyszło Ci pracować z domu? A może to Twoi klienci muszą wykonywać swoje obowiązki w sposób zdalny? Taka sytuacja, choć nietypowa, nie musi być problematyczna. Home office to nie koniec świata i nawet w ten sposób sprawnie można wykonywać swoje obowiązki.
Praca zdalna, jeszcze do niedawna atrakcyjna alternatywa systemu stacjonarnego, dziś dla wielu osób jest szarą codziennością. Choć perspektywa komfortowego wykonywania obowiązków bez konieczności wkładania koszuli, szpilek i żmudnego układania włosów były kuszące, home office szybko osłabił początkowy entuzjazm, wprowadzając w nasze życie marazm i powtarzalność. Co gorsza, w niektórych przypadkach przystosowanie się do pracy zdalnej wydaje się być po prostu niewykonalne. Jak zatem nie dać się zwariować i zadbać naszą o efektywność w pracy zdalnej?
Planowanie home office
Gdy cofniesz się myślami kilka miesięcy wstecz, dostrzeżesz, że każdy Twój dzień przebiegał według określonego planu. Budzik alarmował o 7.00, parzyłeś kawę, której nigdy nie zdążyłeś wypić, ubierałeś się i wychodziłeś na autobus, zawsze w pośpiechu, bo często przyjeżdżał o 3 minuty za wcześnie. Na sytuację w biurze również składały się pewne rytuały – przywitanie ze współpracownikami, przegląd poczty, przerwa na kawę, spotkanie biznesowe czy lunch z kolegami. Taki rytm daje poczucie bezpieczeństwa, kontroli i wyznacza ramy czasowe, w których wiesz, że musisz poradzić sobie z pewnymi obowiązkami. Dlatego tak ważne jest, byś każdy dzień na home office planował. Weź kartkę, długopis, rozpisz plan dnia i obowiązków. Taka check lista z pewnością pomoże w budowaniu efektywności, a Ty z pracy zdalnej zaczniesz czerpać prawdziwą radość.
Służbowy dresscode, czyli wybieraj ładniejszy sweter
Kapcie-tygrysy na stopach, powyciągany, ale ulubiony dres, plama na koszulce i… Dzwonek do drzwi. A przecież nikt miał nie przychodzić… Niestety, to również się zdarza. Siła wyższa – paczka, dokumenty do podpisu, zagubiony pendrive – która zmusza Cię do spotkania z kurierem czy współpracownikiem. Nikt nie namawia Cię do prasowania koszuli czy spędzania 8 godzin w garsonce, ale staraj się tak przygotować swój strój, byś nie musiał się go wstydzić w opisanych sytuacjach. Wygodny ubiór może być także schludny. Przestrzegaj tej zasady, a na spotkaniu online podczas home office nigdy nie będziesz musiał wyłączać kamerki. Istnieje jeszcze jedna korzyść z tego rozwiązania. Strój do pracy zdalnej, choć brzmi śmiesznie, pomoże Ci oddzielić czas zawodowy, od czasu prywatnego. Jest to niesamowicie ważne dla naszego zdrowia psychicznego. Co więcej, pomaga utrzymać wydajność w pracy na odpowiednim poziomie.
Stanowisko robocze
To może być trudne. Zwłaszcza, gdy dotychczas w mieszkaniu wystarczał Ci niski stolik kawowy, a zakup biurka okazywał się zbędnym wydatkiem. Mimo to, może warto rozważyć jego zakup? A może stół jadalniany przez 8 godzin jest w stanie to biurko zastąpić? Dobrze przemyśl tę kwestię, ponieważ miejsce pracy musi być na tyle wygodne i komfortowe, aby możliwe było sprawne wykonywanie wszystkich obowiązków.
Rozpraszacze i dekoncentracja
Prawdopodobnie, gdy przebywasz w środowisku domowym, pracę zdalną utrudniają domowe obowiązki, które także musisz wykonać. Naczynia w zlewie i bałagan w szafie skutecznie odciągają Cię od dokończenia projektu? Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu obowiązki zawodowe staną się Twoim priorytetem. W planie dnia uwzględnij 15 minut przerwy, w której będziesz mógł wstawić pranie czy zmyć naczynia i trzymaj się ustalonych założeń. Home office to także elastyczność – nie musisz maltretować swojego wzroku górą brudnych naczyń, po prostu zaplanuj zmywanie, nadając mu nieco niższy priorytet.
Zdalne relacje
Pamiętaj, że Twoja praca, choć zdalna, dalej opiera się na relacjach z drugim człowiekiem. Czy to kontakt pracownik-klient czy pracownik-pracownik, pamiętaj, by o tę relacje dbać. Obecna sytuacja wyzwala wiele stresu i nerwowości, a zdalny kontakt uniemożliwia wyjaśnianie bieżących nieporozumień. Dlatego staraj się regularnie kontaktować ze współpracownikami przez wideokonwersację lub choćby rozmowę telefoniczną. Twój tembr głosu i ton nadadzą narracji nowego znaczenia. To z kolei sprawi, że zostaną zrozumiane lepiej niż zlepek słów wysłanych na komunikatorze, wzbogacony o dopowiedzenia odbiorcy.
Jakość home office zależy tylko od Ciebie
Podsumowując, efektywność pracy zdalnej w dużej mierze zależy od systemu jaki przyjmiesz. Jednym ze skuteczniejszych jest system planowania, który pozwala uporządkować rytm dnia i czyni Cię wydajnym pracownikiem. Niewielkimi sztuczkami, które opisane zostały wyżej, jesteś w stanie zapewnić sobie komfort pracy bez wyrzutów sumienia. Warto więc skorzystać ze wskazówek. Powodzenia na home office.