...

Tworzenie stron www – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz projektować stronę internetową dla firmy

Stworzenie strony internetowej, dobrze konwertującej strony, jest sporym wyzwaniem. Sieć nieustannie się zmienia, ale mimo pogoni za nowinkami, nie można zapomnieć o najważniejszym, czyli o punkcie widzenia internautów. Jeśli chcesz, by Twoja strona przyczyniła się do osiągnięcia zamierzonych celów, musisz wiedzieć o wielu istotnych rzeczach, zanim zaczniesz ją projektować.

Z czego wynikają wyzwania i dylematy przy tworzeniu strony www? Po prostu z jednej strony są nasze własne zamierzenia, a z drugiej oczekiwania internautów. To oczywiste, że za pośrednictwem strony chcemy osiągnąć określony cel. Najczęściej jest nim przekazanie odbiorcom konkretnych treści, zachęta do kontaktu lub zakupu. Nie powinniśmy tego robić w sposób uwzględniający tylko własne odczucia i upodobania, ponieważ zależy nam na tym, aby strona była przyjazna w odbiorze dla jej użytkowników.

Ten z pozoru niewielki konflikt interesów sprawia, że zanim przystąpisz do tworzenia nowej strony, musisz poznać i zrozumieć wiele spraw. Wskażmy 10 zagadnień, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

1. Tworzenie strony www a jej cel

Określenie celu jest absolutną podstawą. Musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć za pomocą swojej witryny. Świadomość celu niejako zdefiniuje charakter tworzonej strony internetowej. Dzieje się tak, ponieważ blog, którego celem jest jedynie przekazywanie treści, znacznie różni się od strony firmowej, a zupełnie innym przypadkiem jest sklep internetowy. W praktyce Twój cel pomoże odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań, które z pewnością pojawią się w czasie tworzenia strony www.

2. Identyfikacja autora

Niezależnie od tego, czy tworzysz stronę dla samego siebie i chcesz wypromować w ten sposób swoją markę osobistą, czy Twoim celem jest stworzenie strony własnej firmy, czy też zewnętrznej instytucji, powinieneś jasno zidentyfikować ten podmiot. Chodzi o to, że trzeba określić własny styl oraz wartości, jakie chcesz reprezentować. Każda wizyta na stronie wywoła wśród użytkowników określone skojarzenia, a zatem zadaj sobie pytanie: jakie emocje i skojarzenia chcesz wywoływać? Gdy to stanie się jasne, dowiesz się, jaki styl strony będzie odpowiedni.

3. Struktura strony www

Każda strona internetowa ma swoją strukturę, która określa rozkład jej elementów. Dobrze ją przemyśl, aby prawidłowo rozmieścić wszystkie fragmenty. Zwróć uwagę na to, że większość stron opiera się na podobnym schemacie, więc nie ma sensu tworzyć nowych konfiguracji. Wykreowanie czegoś innowacyjnego jest kuszącym rozwiązaniem, ale sugerujemy postawić na sprawdzone metody. Zależy Ci przecież na tym, aby każdy z internautów wiedział, w którym rejonie strony powinien szukać interesujących go informacji.

4. Minimalizm przy projektowanie strony

Minimalizm to styl projektowania stron internetowych, którego istotą jest oszczędność. Chodzi po prostu o to, aby witryna zawierała jak najmniej elementów. Co ciekawe, jest to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów panujących w Internecie. Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Osoby logujące się do sieci zazwyczaj nie zagłębiają się w treść zamieszczoną na stronach internetowych. One po prostu skanują ją wzrokiem i zapewne Ty również przeglądasz internetowe zasoby w ten sposób. Pamiętaj o tym i zadbaj o to, aby Twoja strona www zawierała jak najmniej elementów. Ograniczając się do umieszczenia najważniejszych z nich.

Istotą tego stylu są tzw. whitespace, czyli puste przestrzenie. Wykorzystanie tego rozwiązania sprawia, że strona staje się bardzo przejrzysta, a wszystkie elementy są dobrze widoczne i zarazem czytelne.

5. Tekst na stronę internetową

Ciężko jest sobie wyobrazić stronę www całkowicie pozbawioną tekstu, ale to nie oznacza, że przy zamieszczaniu tego elementu nie należy trzymać się pewnych zasad. Zwróć uwagę na to, że zapoznawanie się z tekstem zamieszczonym na stronie internetowej to coś zupełnie innego niż czytanie książki.

W przypadku tekstu liczą się jego ilość, rozmieszczenie oraz font. W odniesieniu do rozmiarów treści tekstowej dobrze jest się trzymać trendu opisanego powyżej. Nie zamieszczaj zbyt wiele tekstu, ponieważ nikt nie zechce go przeczytać. Dawkuj ten element oszczędnie i pamiętaj o przejrzystym rozłożeniu. Podziel go, stosując kolumny, akapity, punktowania i wyliczenia. Do wyróżnienia najważniejszych fraz i haseł zastosuj pogrubienia lub podkreślenia.

Obok rozmieszczenia tekstu bardzo ważny jest font. Opublikowana treść musi być czytelna, więc wybierz jedną ze standardowych czcionek o odpowiednim rozmiarze. Możesz używać dwóch jej rodzajów, wykorzystując jeden do nagłówków, a drugi do tekstu głównego. Pamiętaj jednak, aby dokonywać rotacji stylów czcionki w sposób przemyślany i uporządkowany.

Istotny jest fakt, że zazwyczaj będziesz pisać do osób, które najprawdopodobniej nie posiadają specjalistycznej wiedzy z Twojej dziedziny. Wobec tego zrezygnuj z żargonu i pisz prostym językiem w jasny sposób, aby każdy użytkownik mógł bez trudu zrozumieć Twój przekaz.

6. Strona www i jej kolorystyka

Dobór odpowiedniej kolorystyki jest bardzo ważny, ponieważ kwestie wizualne są kluczowe przy pierwszym wrażeniu. Często to właśnie paleta barw decyduje o tym, czy użytkownik będzie chciał korzystać z danej strony. Kolorów trzeba używać rozsądnie, gdyż nie mogą one utrudniać odczytywania treści na stronie. Przeważające powinny być jasne, pastelowe i zarazem neutralne barwy. Kolory bardziej intensywne lub jaskrawe również mogą się pojawić na stronie, ale trzeba je dawkować bardzo oszczędnie.

Pamiętaj o wspomnianej wcześniej identyfikacji marki. Kolorystyka strony musi być z nią spójna. Jeżeli logo Twojej firmy składa się z elementów zielonych oraz czerwonych, strona www o niebieskiej kolorystyce nie będzie dobrym rozwiązaniem. Utrzymuj spójność przekazu w sieci, bo dzięki niemu Ty i twoja działalność znacznie lepiej zapadniecie w pamięć. Identyfikacja wizualna jest bardzo istotna, dlatego podczas tworzenia strony www warto jest przypomnieć sobie jej najważniejsze elementy, o których pisaliśmy w innym artykule.

7. Nawigacja w stronie www

Strona www musi być funkcjonalna, bo dzięki temu korzystanie z niej będzie przyjemnością. Zapewnia to odpowiednio zaprojektowane i prawidłowo działające menu.

Przede wszystkim trzeba umieścić je w dobrze widocznym miejscu. Ten element najczęściej umieszcza się na górze, chociaż można go spotkać także z lewej strony witryny. Menu musi być proste w użyciu oraz intuicyjne. Innymi słowy, użytkownik powinien wiedzieć, gdzie się przeniesie, jeszcze zanim wybierze konkretną opcję. Właśnie dlatego nie należy zaskakiwać go niecodziennymi nazwami. Postaw na sprawdzone i zarazem znane wszystkim określenia.

8. Zdjęcia i materiały audiowizualne 

Witryna, na której tekst jest jedynym elementem zawartości, nie będzie cieszyła się popularnością w sieci. Fundamentem współczesnych witryn internetowych są materiały audiowizualne. Nie może ich zabraknąć na Twojej stronie, ale w tym przypadku również trzeba mieć na uwadze kilka zależności.

Zdjęcia i filmy trzeba publikować z zachowaniem właściwych proporcji. Ich nadmiar nie tylko przytłacza odbiorców, ale również spowalnia działanie strony. Każdy taki element powinien być opatrzony stosownym napisem i choć może się to wydawać truizmem, powinien pełnić określoną rolę. Unikaj zamieszczania zdjęć lub filmów celem upiększenia strony. Nie zyskasz tym sposobem korzystniejszego efektu wizualnego, możesz liczyć co najwyżej na rozproszenie uwagi użytkowników, a to raczej nie jest Twoim celem. Materiały audiowizualne mają po prostu wzmacniać przekaz, działając na wyobraźnię i emocje odbiorców.

Jeżeli chcesz przekazać odbiorcom informacje, warto jest zastosować wykresy, schematy, tabelki lub ikonografiki. Wiedza zaprezentowana w ten sposób przyswaja się znacznie łatwiej niż standardowy tekst.

Ciekawą i coraz bardziej popularną opcją jest zastosowanie fotografii w formie tła. Jest to bardzo dobre połączenie wraz ze wspomnianymi wcześniej pustymi przestrzeniami. Trzeba jednak zwrócić uwagę na odpowiedni dobór fontu, aby takie tło nie wpływało ujemnie na odbiór tekstu.

9. Responsywna strona www

Stwierdzenie, że komputery stacjonarne stały się przeżytkiem byłoby z pewnością sporym nadużyciem, ale nie można zaprzeczyć temu, że spora część ruchu w Internecie generowana jest z urządzeń mobilnych. Właśnie dlatego powinieneś zadbać o utworzenie responsywnej wersji witryny. Dzięki temu każdy użytkownik sieci będzie mógł w pełni komfortowo korzystać z Twojej strony i bez znaczenia będzie fakt, czy używa smartfonu, tabletu, czy komputera stacjonarnego.

10. Bezpieczeństwo strony internetowej

Bezpieczeństwo liczy się nie tylko w świecie realnym. W wirtualnej rzeczywistości ta rzecz również odgrywa istotną rolę. Musisz o tym pamiętać, szczególnie wtedy, gdy użytkownicy Twojej strony przekazują swoje dane, na przykład podczas zakupów. Zadbaj o to, by dodać na stronie certyfikat bezpieczeństwa SSL.

Jest to narzędzie, które gwarantuje poufność danych przesyłanych w Internecie. Dzięki niemu użytkownicy Twojej strony zyskają pewność, że gdy nawiązują z Tobą kontakt, ich dane osobowe nie zostaną przechwycone przez osoby trzecie.

Twój cel pomoże odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań, które z pewnością pojawią się w czasie tworzenia strony www.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze najlepszych rozwiązań skontaktuj się z Webyourself – tworzenie stron www.

2 komentarze

  1. Świetny wpis Michał! Bardzo wiele osób tworząc strony internetowe pomija wymienone przez ciebie elementy nie zdając sobie sprawy, że przynosząca zamierzone efekty strona internetowa składa się z małych „trybików”, które powinny się wzajemnie uzupełniać. Pozdrawiam

    1. Michał Janiszek pisze:

      Zdecydowanie tak. To te małe trybiki o których piszesz robią olbrzymią różnicę. Weźmy np. do porównania samochody Citroen i Audi – to 2 wyposażone samochody, ale z jakiegoś powodu kupując Audi czujemy różnicę w jakości wykonania. W przypadku samochodów ta świadomość jest już duża, w temacie stron internetowych dopiero rośnie. Na szczęście jest już coraz większa grupa przedsiębiorców, którzy rozczarowali się stronami robionymi na odwal (głównie przez niskobudżetowych freelancerów) i woli zamówić stronę w profesjonalnej firmie, gdzie nad wyglądem, funkcjonalnością, UX, technicznym wykonaniem i psychologicznymi aspektami prezentacji oferty pracuje kilka osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.