...

Etykiety przyszłości – jakie będą i z czego będą zrobione?

Znakowanie towarów za pomocą etykiet całkowicie zmieniło współczesną dystrybucję towarów praktycznie we wszystkich branżach. Dzisiaj etykieta pełni zróżnicowane funkcje. Najczęściej stanowi nośnik informacyjno-identyfikacyjny, który w prosty sposób pozwala przeprowadzić wszystkie konieczne działania dystrybucyjne. Odgrywa również istotną rolę estetyczną, budując wizerunek marki i zachęcając klientów do sięgnięcia po dany produkt. Pytanie, jakie sobie aktualnie zadajemy, brzmi jednak: jak będzie wyglądać etykieta przyszłości?

Nowoczesne etykiety cyfrowe

Wraz z szeroko pojętym rozwojem technologicznym rozwinęła się również branża labelingu. Współczesne etykiety to prawdziwe innowacje, które pozwalają na wykorzystywanie bezprzewodowych systemów identyfikacji towarów RFID, dzięki której zarządzanie procesami logistycznymi i dystrybucją towarów nigdy nie było tak proste, jak ma to miejsce obecnie.

Za sprawą etykiet RFID nastąpiła automatyzacja, która pozwala wyeliminować błędy i przyspieszyć procesy związane z dystrybucją produktów. Co istotne, sama etykieta może być nośnikiem jeszcze większej ilości informacji przekazywanej drogą bezprzewodową, które nie są widoczne dla postronnych. Tym samym zwiększa się bezpieczeństwo, ponieważ dostęp do danych mają jedynie upoważnione osoby, wyposażone w specjalne czytniki.

Do nowoczesnych etykiet z pewnością zaliczyć należy również te, które za sprawą naniesionych na nie kodów QR personalizują produkt i umożliwiają jeszcze głębszą interakcję konsumenta z marką oraz jej ofertą.

Drukarnia etykiet ekologicznych – jak to ma wyglądać?

Troska o środowisko naturalne sprawia, że firmy zajmujące się produkcją etykiet szukają rozwiązań, które byłyby równocześnie bezpieczne i funkcjonalne dla nas samych i dla otaczającego nas świata. Jednym z nich jest zastosowanie do produkcji etykiet materiałów biodegradowalnych, które są wytwarzane z naturalnych surowców ulegających biologicznemu rozkładowi.

Kolejnym sposobem na wsparcie środowiska jest recykling etykiet zmywalnych, który pozwala na 100-procentowe odzyskanie opakowania. Ekologiczna drukarnia etykiet jest zatem miejscem, gdzie kładzie się nacisk na recykling oraz stosowanie bezpiecznych i biodegradowalnych materiałów, które nie będą szkodzić naszemu środowisku naturalnemu. Wzrost świadomości ekologicznej przedsiębiorstw z pewnością przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji etykiet ekologicznych.

Co jeszcze będzie się liczyć?

Przyszłość etykiet zmierza w kierunku personalizacji i stawiania na rozwiązania oryginalne i nieszablonowe. Zastosowanie ciekawych form i treści w połączeniu z nowoczesnymi technologiami stworzy etykietę XXI wieku, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale także piękna i charakterystyczna. Natomiast innowacyjne technologie z pewnością przyczynią się do możliwości przekazywania jeszcze większej ilości informacji drogą cyfrową i umożliwienie korzystania z części tych informacji także konsumentom.

Partnerem artykułu jest drukarnia etykiet Etyfol – Materiały Eksploatacyjne (IBCS Poland).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.