W dzisiejszych czasach wizytówka często bywa niedocenianym elementem w budowaniu świadomości marki, ale to właśnie ona jest jednym z elementów, dzięki którym klienci wyrabiają sobie opinię o firmie. Czy jesteś pewien, że wiesz, w jaki sposób należy ją zaprojektować?
Wydaje się, że w dobie Facebooka promowanie firmy za pomocą tradycyjnych druków akcydensowych mija się z celem. Idąc z duchem czasu, profesjonalną stronę internetową i systematycznie prowadzony fanpage należałoby traktować jako wystarczające narzędzia pomocne w promocji firmy. Wbrew pozorom wizytówka jest jednym z ważniejszych systemów identyfikacji wizualnej – pod warunkiem, że została zaprojektowana we właściwy sposób.
Uwaga na pułapki
Szare i smutne lub kolorowe i wymyślne – oto dwie skrajności, które prezentuje niejedna wizytówka. Przedsiębiorcy podchodzą do wizytówek schematycznie utożsamiając je z podstawowymi danymi kontaktowymi i małym formatem. Z pewnością znajdą się też ci, wybierający wyłącznie nieszablonowe rozwiązania, preferujący format będący wizytówką jedynie z nazwy. Dobrze pamiętać o przeznaczeniu wizytówki, a także o celu, jaki chcemy dzięki niej osiągnąć. Jeszcze bardziej wypadałoby skupić się na kliencie – wizytówka powinna przyciągnąć jego uwagę i subtelnie zasygnalizować zakres działań firmy.
1. Wizytówka to minimum tekstu, ale maksimum treści
Najtrudniejszy w wyborze jest… zbyt duży wybór. Im więcej danych, tym proces podjęcia decyzji staje się trudniejszy. Podobny problem pojawia się w przesyconej tekstem wizytówce. Opis pełnej oferty skierowanej do potencjalnego klienta niekoniecznie zachęci go do skorzystania z twoich usług. Obszerna treść na niewielkich rozmiarów papierze z pewnością go przytłoczy. Ważne jest więc, by tekst umieszczony na wizytówce przedstawiał starannie wyselekcjonowane informacje, najbardziej atrakcyjne i kluczowe dla twojej profesji. Zwróć uwagę, że podobne zasady panują przy projektowaniu nowoczesnych stron internetowych, o czym wspominaliśmy w przeszłości.
2. Aktualne dane
Prowadzenie własnej działalności bywa dynamiczne w wielu aspektach. Zmianą szczególnie istotną dla wizytówki jest zmiana danych kontaktowych i lokalizacji biura. Istnieją także inne elementy, których zmiana wymagałaby odświeżenia wizytówki. Są to chociażby nowy adres strony internetowej czy logo, które przeszło restyling. Aktualizowanie wizytówki bezsprzecznie świadczy o rozwoju firmy i dbałości o jej wizerunek.
3. Skojarzenia
Ponieważ wizytówka ma pomóc w wypromowaniu firmy, warto, by stanowiła jej integralną część. Największym błędem jest traktowanie jej jako osobnego tworu, który w żaden sposób nie nawiązuje do prowadzonej działalności. Wpływaj na skojarzenia. To, co wizytówka powinna zawierać to przede wszystkim barwy, logo i inne motywy przewodnie firmy. Budujesz jej wizerunek w najmniejszym detalu, dlaczego więc nie poprzez wizytówkę?
4. Bez przesady
Oryginalny font, intensywne kolory, połyskliwy papier i tekst – czy wizytówka w takim wydaniu będzie wyglądać dobrze? Jeśli zachowamy umiar, a elementy wyróżniające będą ze sobą współgrać, prawdopodobnie koncepcja nie jest najgorsza. Zaleca się jednak, by ze względu na czytelność, wizytówka zawierała jeden, maksymalnie dwa elementy akcentujące. Umiejętne wyróżnienie graficzne poszczególnych części zamiast rozpraszać odbiorcę, skupi jego uwagę na dłużej.
5. Oryginalnie, czyli jak?
Wizytówka to wbrew pozorom (i swoim skromnym rozmiarom) duże pole do popisu. Warto wybrać niestandardowy wymiar, inny kształt czy papier z nietypową fakturą, by nadać wizytówce wyjątkowości. Zabawna ilustracja, będąca ciekawą metaforą lub nawiązaniem do firmy to także oryginalne rozwiązanie. Czasem najprostsze pomysły stanowią idealnie dopełnienie całości.
Wizytówka to podstawa wizerunku
Reasumując, wizytówka to znakomita okazja do zaprezentowania klientom kawałka swojej działalności. To projekt, który warto przemyśleć, bo świadczy o firmie, jakości oferowanych przez nią usług oraz profesjonalizmie. Dobrze bazować na podstawowych formatach i zasadach, ale godne uwagi będą pomysły, które uczynią projekt mniej sztampowym. Twoja wizytówka trafi do wielu ludzi, o różnych preferencjach i gustach, dlatego pamiętaj, że choć nie będziesz w stanie spełnić wymagań wszystkich, nie możesz zamykać się w neutralnych i bezpiecznych granicach. Próbuj, każda następna wizytówka będzie lepsza, a dodatkowo, w myśl drugiej zasady, zaktualizowana.