...

Wideo marketing od strony technicznej, czyli jak nagrywać filmy

Chcesz tworzyć własny wideo marketing? To bardzo dobra decyzja, ale pamiętaj o tym, że nagrywanie filmów jest sporym wyzwaniem. Musisz mieć na uwadze kilka podstawowych zasad, aby Twoja praca przyniosła zadowalające efekty.

Wideo marketing jest jedną z najczęściej stosowanych form reklamy, a jego popularność zapewne będzie rosła. Film jest znacznie bardziej atrakcyjny dla odbiorców, w porównaniu do tekstu czy grafiki. Materiały wideo zapadają w pamięć i wzbudzają emocje u osób, które je oglądają. Co więcej, istnieje bardzo szeroka przestrzeń do emisji reklam w postaci filmów. Z takimi przekazami spotykamy się już nie tylko w serwisie YouTube, ale także na Facebooku, Instagramie lub na stronach internetowych.

Produkcja materiałów wideo marketingowych nie zawsze wymaga czasu i pieniędzy. Dużo zależy od tego, czy chcemy, aby materiały miały odpowiednią jakość i profesjonalny wygląd. Jeśli to nie jest tak istotne wystarczy nam smartfon. Jednak nagrywanie oraz montaż profesjonalnych filmów jest zadaniem czasochłonnym, a poza tym potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt, za który trzeba zapłacić.

Załóżmy, że postanowiłeś zainwestować w taki sprzęt. Zapewne liczysz na to, że koszty szybko się zwrócą i że Twoje produkcje będą odznaczały się wysoką jakością. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad, dzięki którym będziesz mógł to osiągnąć.

Zaplanuj wideo marketing

Plan filmu jest podstawową, ale niestety często pomijaną kwestią. Każdy film, który chcesz nakręcić, powinien być dobrze rozplanowany. Nie chodzi o to, aby spisywać kilkustronicowy scenariusz do pięciominutowego materiału, ale po prostu powinieneś wiedzieć, co chcesz uwiecznić. Tyczy się to przede wszystkim wypowiedzi, zarówno Twoich, jeżeli nagrywasz film z własnym udziałem, jak również innych osób, gdy Twoim zadaniem jest operowanie sprzętem. Przekonasz się, że wystąpieniom przed kamerą często towarzyszy stres, nawet jeśli nie jest to relacja na żywo. Sprawia to, że improwizowanie jest utrudnione i lepiej jest wcześniej przygotować wypowiedź. A może potrzebujesz rekwizytów lub statystów? Te kwestie również należy przemyśleć, aby możliwe było nagranie oczekiwanego materiału.

Plan jest kluczowy, bo dzięki niemu znasz kierunek, w którym należy zmierzać. Jakie są konsekwencje jego braku? Najczęściej okazuje się, że nie udało się nagrać takiego filmu, jaki chcieliśmy i trzeba powtarzać cały proces.

Odpowiednia lokalizacja

Jeżeli wiesz już, jakiego filmu potrzebujesz, powinieneś wybrać właściwe miejsce do nagrań. Wybór ten nie może być przypadkowy. Powinieneś zdecydować się na schludne i atrakcyjne wizualnie miejsce. Należy wybrać taką lokalizację, w której można we właściwy sposób wyeksponować to, co jest najważniejszym elementem filmu i żeby takie miejsce współgrało z tematyką nagrywanego materiału.

Nie zapominaj o tym, by zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń do działania. Rozstawione kamery oraz lampy zajmują sporo miejsca, więc pamiętaj o tym, gdy będziesz wybierał lokalizację do nagrań. Twój sprzęt może potrzebować dostępu do prądu, a zatem w rzeczonym miejscu nie może go zabraknąć.

Naświetlenie

Odpowiedni poziom światła jest kluczowy dla sfilmowania materiału dobrej jakości. W tym przypadku z pomocą przychodzi oświetlenie, które możesz ustawiać według potrzeb. Kieruj strumień światła w taki sposób, aby padał na filmowane fragmenty przestrzeni. Pamiętaj jednak o tym, by lampy rozstawić tak, aby ich elementy nie były rejestrowane przez kamerę. Zazwyczaj im więcej światła, tym lepiej. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Prześwietlenie nagrania jest takim samym błędem jak jego niedoświetlenie.

Światło w plenerze

Nieco inaczej rzecz ma się podczas nagrań na dworze. Tutaj lampy zazwyczaj są zbędne, ale trzeba zmodyfikować ustawienia kamery w taki sposób, aby odpowiadały one panującym warunkom atmosferycznym. Największym wyzwaniem jest właściwe ustawienie się względem promieni słonecznych. Nigdy nie nagrywaj pod słońce, ponieważ w takiej sytuacji uzyskasz obraz bardzo złej jakości. Lepiej jest mieć słońce za plecami albo z boku. Sprawę utrudniają wszelkiego rodzaju powierzchnie, od których łatwo odbijają się promienie słoneczne, takie jak szkło, czy blaty stołów. Jeżeli nagrywasz w plenerze, w miarę możliwości staraj się robić to w takich porach dnia, gdy słońce nie świeci najmocniej, ale jest dostatecznie jasno.

Korekta przy montażu

Mankamenty związane z poziomem światła zawsze można nieco zniwelować podczas montażu filmu. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że im bardziej modyfikuje się kolorystykę oraz jasność obrazu, tym mniej naturalny będzie efekt. Dlatego też warto zadbać o to, aby zapewnić odpowiednie warunki podczas nagrań.

Akustyka

W filmie oprócz obrazu liczy się dźwięk, więc konieczna jest również dobra akustyka miejsca, w którym prowadzi się nagrania. Unikaj przestrzeni, w których słychać echo, pamiętaj o wyłączeniu radia i klimatyzacji. Te elementy mogą sprawić, że dźwięk na nagraniu będzie złej jakości. Istotną kwestią jest także użyty sprzęt. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mikrofonów, należy wybrać taki, który będzie odpowiadał na Twoje oczekiwania.

Jeżeli nagrywamy wypowiedzi, wystarczającym miejscem będzie zwykłe pomieszczenie, takie jak pokój lub biuro, w którym podczas nagrań utrzymamy ciszę. Jeżeli głos nagrywanej osoby będzie jedynym słyszalnym dźwiękiem w czasie pracy kamery, wówczas nie ma obaw co do tego, że uzyskamy dobrej jakości dźwięk.

Dźwiękowe wyzwania

Nagrywanie w miejscach pełnych ludzi, takich jak kawiarnie czy restauracje nie jest najlepszym pomysłem. Mikrofon, oprócz głosu nagrywanych osób, będzie rejestrował również dźwięki wydawane przez osoby znajdujące się wokół. W tym przypadku jest podobnie jak z oświetleniem, niedoskonałości również można zmniejszyć w trakcie montażu, ale w efekcie uzyskamy zniekształcony dźwięk, który brzmi znacznie gorzej od naturalnego.

Problemy pojawiają się także w większych pomieszczeniach, gdzie może rozchodzić się echo, albo podczas nagrań poza zamkniętymi pomieszczeniami. Gdy przebywamy na dworze, prace będzie utrudniał miejski zgiełk lub nawet wiejący wiatr. Z uwagi na to lepiej jest wybrać mniej efektowne miejsca, jeżeli dzięki temu unikniemy problemów z dźwiękiem. Ciche i małe pomieszczenia zawsze są najlepszym miejscem do nagrań.

Rozstawienie kamery i nagrywanie statyczne

Znalazłeś efektowne miejsce, które jest dobrze naświetlone, a jego akustyka jest bez zarzutu? Wspaniale, w takim razie pozostaje Ci już tylko praca z kamerą.

Na początek rozstaw ją na stabilnym podłożu. Powinno być to miejsce, w którym będziesz mógł swobodnie nią operować. Po uruchomieniu sprzętu upewnij się, że obiektyw jest ustawiony idealnie w pozycji poziomej. Sprawdź, czy ustawienia kamery odpowiadają warunkom panującym w miejscu nagrań, a następnie uchwyć w obiektywie fragment otaczającej Cię przestrzeni, który chcesz filmować. W ten sposób ustawiasz właściwy kadr. Jeżeli wykonasz wszystkie te czynności, możesz rozpocząć nagrywanie.

Podczas nagrywania filmów statycznych, takich jak wywiady czy wypowiedzi, dobrze jest ograniczyć ruchy kamerą do absolutnego minimum, a w miarę możliwości całkowicie z nich zrezygnować. Dzieje się tak, ponieważ ruchy kamery powinny być jak najbardziej precyzyjne, każde szarpnięcie oraz gwałtowne przesunięcie jest błędem, a takie ujęcie zazwyczaj nie nadaje się do wykorzystania w filmie.

Wideo marketing od podstaw, czyli operowanie kamerą

Nieco inaczej sprawa ma się z filmowaniem obiektów lub pomieszczeń, które chcemy zaprezentować z różnych perspektyw. W tym przypadku ruchy kamerą są wręcz wskazane, ale jak podkreśliliśmy wcześniej, powinny być płynne i dokładne. Dobrze jest również zmieniać lokalizację samej kamery, dzięki czemu uzyskasz różnorodne ujęcia. Jeżeli prowadzisz nagrania w sposób dynamiczny, zawsze powtarzaj każde ujęcie. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepszą opcję podczas montażu.

Pamiętaj także o użyciu różnorodnych kadrów i planów filmowych. Sprawi to, że film będzie bardziej dynamiczny i ciekawszy dla widzów. Możesz także użyć efektu przybliżania lub oddalania, ale to również trzeba robić w sposób płynny. Uważaj przy tym na to, aby nagrywany obiekt był dobrze skadrowany poprzez objęcie go obiektywem w całości. Zawsze zwracaj uwagę nie tylko na pierwszy plan, ale również na tło filmowanego elementu.

Kiedy filmujesz wypowiedź swoją lub innej osoby, uruchom opcję nagrywania chwilę przed rozpoczęciem i zatrzymaj chwilę po zakończeniu. Nawet jeżeli w trakcie nagrania pojawią się elementy „do wycięcia” nie zatrzymuj kamery za każdym razem. To znacznie ułatwi montaż filmu.

Wideo marketing czas zacząć

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wideo marketingiem, powyższe wskazówki będą bardzo pomocne. Staraj się z nich korzystać, gdy będziesz tworzyć swoje filmy. Dzięki temu z czasem nabierzesz wprawy i zarówno operowanie kamerą, jak i dobór odpowiednich miejsc do nagrań nie będzie stanowił żadnego problemu, a Twoje filmy będą przyciągać klientów.

1 komentarz

  1. Studio nagrań Poznań pisze:

    Przemyślany wideo marketing to kapitalna inwestycja w wizerunek każdej firmy. To prawda, że nagrywanie filmów profesjonalnym sprzętem to praca czasochłonna, ale jednocześnie dająca bardzo wiele satysfakcji.

    W tym wpisie pada kilka świetnych wskazówek. Jak dla mnie najważniejszą z nich jest oczywiście odpowiednie zaplanowanie całego procesu. Z odpowiednim planem wszystko później jest łatwiejsze i możliwe do zrealizowania.

    Oby jak najwięcej takich materiałów wspierających początkujących twórców wideo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.