...

Use ability, czyli jak stworzyć użyteczną stronę www

Odpowiedź na pytanie, czy nasza strona będzie cieszyć się popularnością w sieci, można sprowadzić do jednego jej atrybutu. Chodzi o użyteczność, określaną mianem use ability. Warto zadbać o zwiększenie użyteczności strony, zanim internauci na dobre ją zignorują.

Użytkownicy sieci zazwyczaj dzielą strony na dwie grupy. Jedną z nich stanowią strony chętnie odwiedzane, na których pobyt jest przyjemnością dla internautów. Głównym atutem takich witryn jest to, że bez problemu można odnaleźć na nich wszelkie informacje. W drugiej grupie znajdują się strony, które są rzadko odwiedzane, ponieważ poruszanie się w ich obszarze przynosi więcej problemów niż korzyści.

Strony pierwszej z grup są przyjazne w obsłudze, czyli użyteczne. Taką cechę określamy mianem use ability lub usability. Stworzenie strony przyjaznej dla użytkowników jest możliwe, ale trzeba pamiętać o zasadach użyteczności. Poniżej scharakteryzujemy najważniejsze z nich.

Optymalizacja czasu działania strony

Jest to podstawowa zasada i zarazem wyznacznik usability. Żaden z internautów nie poświęci kilku minut na ładowanie strony lub jednej z jej podstron. Witryna musi szybko się wczytywać, jeśli chcemy liczyć na częste odwiedziny i systematyczny dopływ użytkowników. Nasza strona powinna działać błyskawicznie, w przeciwnym razie już na starcie będzie zniechęcała internautów, którzy zignorują ją, a następnie wybiorą konkurencyjny portal.

Przejrzysty układ elementów jako element use ability

Kwestia, czy użytkownicy pozostaną na stronie na dłużej, zazwyczaj rozstrzyga się w ciągu paru pierwszych sekund wizyty. Właśnie dlatego tak bardzo liczy się dobre pierwsze wrażenie. Jak je sobie zaskarbić?

Wcześniej podkreśliliśmy, że najważniejsze dla użyteczności strony internetowej jest to, by jej użytkownicy mogli jak najszybciej odnaleźć ważne treści. Będzie to możliwe tylko wówczas, gdy strona jest przejrzysta i wystarczy jeden rzut oka, by odnaleźć pożądane informacje.

Jak zapewnić przejrzystość strony?

Nie należy w 100 procentach zapełniać całej strony. Zamiast tego należy wykorzystać puste przestrzenie. Dzięki nim strona zyskuje lekkości, a wszystkie elementy są dobrze wyszczególnione i zarazem widoczne.

Unikajmy długich bloków tekstu. Internet nie jest książką ani gazetą, w sieci nikt nie ma czasu na czytanie. Jej użytkownicy tak naprawdę tylko skanują teksty, więc przydatne będą nagłówki, pogrubienia lub podkreślenia. Dzięki nim każdemu internaucie wystarczy jeden rzut oka na stronę, aby zapoznać się z jej treścią. Nie znaczy to oczywiście, że należy całkowicie wyeliminować tekst, ale zawsze trzeba go odpowiednio rozmieszczać. Posłuży temu podział na akapity oraz zastosowanie interlinii. Dobrym zabiegiem jest także wypunktowanie, gdyż podzielony w ten sposób tekst jest znacznie łatwiejszy w odbiorze. Im bardziej przejrzysta strona, tym wyższa jest jej use ability.

Na czytelność tekstu wpływa przede wszystkim font. Trzeba zdecydować się na taki rozmiar i styl czcionki, które będą czytelne dla odbiorców. Dobrze jest wskazać jeden lub maksymalnie dwa fonty, aby utrzymać na stronie wrażenie harmonii i ładu.

Kolorystyka sprzyjająca use ability

Przy pierwszym wrażeniu decydujące są wrażenia estetyczne, a zatem bardzo ważny jest dobór odpowiedniej kolorystyki strony. Istotne są kolory tła, czcionek oraz innych elementów, takich jak menu lub przyciski call to action. Warto jest trzymać się kilku podstawowych zasad. Kolory nie mogą negatywnie wpływać na czytelność strony, więc jaskrawe i wyraziste barwy trzeba stosować oszczędnie. Można je wykorzystać do wyszczególnienia przycisków call to action, ale reszta elementów powinna być utrzymana w bardziej stonowanych, pastelowych barwach. Ważne jest utrzymanie odpowiedniego kontrastu pomiędzy kolorem tła i liter. Najbardziej czytelne zawsze są czarne litery na standardowym, białym tle.

Rozkład elementów

Tradycyjny rozkład elementów na stronie jest bardzo przyjazny dla użytkowników. Każdy z nas odwiedził w swoim życiu bardzo wiele stron, przez co mamy w pamięci zakodowane pewne schematy. Nie ma najmniejszego sensu ich zaburzać i tym samym dezorganizować funkcjonowanie internautów. Postawmy na sprawdzony układ. Najlepiej będzie, jeśli w lewym górnym rogu umieścimy logo, a bliżej środka menu. Panel do logowania najczęściej jest umiejscawiany w prawym górnym rogu, a dane kontaktowe wraz z formularzem powinny znaleźć się na samym dole.Strona nie będzie zbyt przejrzysta, jeżeli dominuje na niej tylko jeden element. Dobrze jest zachować różnorodność. Tekst należy przeplatać zdjęciami i filmami. Oczywiście trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Naszym celem jest przede wszystkim przekazywanie informacji, więc urozmaicenie treści ma za zadanie wzmocnić przekaz.

Intuicyjna nawigacja

Nie wszystkie z istotnych informacji można zamieścić na stronie głównej. Część z nich jest zlokalizowana w różnych podstronach, na które będą musieli przejść użytkownicy ze strony głównej.

Właśnie dlatego trzeba zapewnić prostą oraz intuicyjną nawigację na naszej stronie. To jeden z najważniejszych wyznaczników use ability. Menu nie powinno być zbyt rozbudowane i dobrze jest ograniczyć ilość jego elementów. Każdy z nich musi być jasno i precyzyjnie określony, aby użytkownik wiedział, na jaką podstronę przeniesie się po kliknięciu w określoną opcję.

Oprócz menu przydatna jest także wyszukiwarka. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia odnalezienie interesujących elementów na stronie. Trzeba zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie i właściwe umieszczenie. Najlepszym miejscem jest górna część strony.

Proste formularze i precyzyjne wezwania do działania

Zdarza się, że wizyta na stronie jest dla nas celem samym w sobie, ale zazwyczaj chodzi o coś więcej. Bardzo popularnym celem jest konwersja, czyli zakupy lub wypełnienie stosownego formularza. Bez problemu można umieścić w witrynie narzędzia, które umożliwią podjęcie takich działań. Rzecz jednak w tym, aby wykorzystać je w odpowiedni sposób.

Zamieszczony na stronie formularz powinien być prosty i intuicyjny. Wypełnienie go nie może zajmować wiele czasu. Co bardzo ważne, należy żądać tylko niezbędnych danych. Im bardziej szczegółowy i rozbudowany jest formularz, tym mniejsze szanse na jego kompletne wypełnienie.

Należy zachować rozwagę także w przypadku zamieszczania przycisków „call to action”. Wystarczy dodać tylko jedno, widoczne i precyzyjnie określone wezwanie do działania. Niewskazane jest powielanie tego typu wezwań, poprzez zamieszczenie kilku takich opcji. Z reguły im więcej jest możliwości, tym trudniej zdecydować się na którąkolwiek z nich, co może skutkować brakiem wyboru i brakiem podjęcia działania.

Responsywność strony

Zastosowanie nawet wszystkich z powyższych reguł może przynieść niewiele pożytku, jeśli okaże się, że nasza strona nie jest poprawnie wyświetlana na wszystkich typach urządzeń. W dzisiejszych czasach responsywna wersja strony internetowej jest równie ważna, co jej wersja podstawowa.

Wielu internautów przegląda sieć za pośrednictwem urządzeń mobilnych, więc nie możemy o tym zapominać. Tylko responsywna wersja strony zagwarantuje nam, że użytkownicy tabletów lub smartfonów będą czuć się na naszej witrynie równie komfortowo, co osoby korzystające z komputerów stacjonarnych.

1 komentarz

  1. Julka pisze:

    Hej dzięki za wpis !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.