...

Jak przenieść witrynę WordPress na nowy hosting za pomocą wtyczek migracyjnych?

Hosting to rzecz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania domeny. Zazwyczaj wykupuje się go na rok. Po tym czasie można oczywiście przedłużyć bieżącą subskrypcję, ale wiele osób się na to nie decyduje, a zamiast tego woli przejść do innego usługodawcy. Może to wynikać z wielu przyczyn – choćby z tego, że oferty dla nowych klientów są z reguły lepsze niż dla obecnych. Co więcej, w ciągu roku ruch na witrynie może znacząco się zwiększyć, a wtedy aktualne parametry hostingu mogą okazać się niewystarczające.

Zmieniając hosting, musimy zadbać o to, aby przenieść wszystkie dane strony na serwery nowego usługodawcy, tak, aby nie miały miejsce żadne przerwy w jej działaniu i żeby niczego nie brakowało. Można do tego wykorzystać między innymi specjalne wtyczki migracyjne, jeśli korzystamy z WordPressa. Tylko jak to zrobić? Wszystko wytłumaczymy poniżej. Zapraszamy!

Na co zwracać uwagę przy wyborze nowego hostingu?

Zanim przejdziemy do przenoszenia strony, musimy oczywiście znaleźć i zakupić nowy hosting. Dostępnych opcji jest naprawdę bardzo wiele, zarówno dla mniejszych witryn, jak i ogromnych portali, odwiedzanych miesięcznie przez setki tysięcy użytkowników. Warto wiedzieć, że niektórzy hostingodawcy mają także specjalne oferty dla osób działających w konkretnych branżach (np. oferujących usługi medyczne). Łatwo jest też znaleźć propozycje skierowane konkretnie do osób prowadzących własny sklep internetowy.

To, jaki hosting będzie najlepszy w danej sytuacji, zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, jak popularna jest nasza strona – wynika to z faktu, że wiele hostingów ustala albo limit transferu, albo konkretnie limit unikalnych użytkowników miesięcznie. Znaczenie ma też to, czy regularnie dodajemy na nią nowe treści, na przykład w postaci wpisów na blogu. Każde kolejne zdjęcie czy filmik będzie bowiem wykorzystywało przestrzeń dyskową, która również jest limitowana i zależna od parametrów oferty, na którą się zdecydujemy.

Z kolei na szybkość ładowania się strony (która również jest bardzo ważna, ponieważ wolne ładowanie zniechęca użytkowników) składają się takie kwestie, jak dysk wykorzystywany przez hosting (najlepszą opcją jest dysk SSD NVMe), pamięć RAM, procesor, wersja PHP czy protokołu HTTP.

Ważna jest także bezawaryjność. Przekonały się o tym setki tysięcy stron internetowych, które przestały przez jakiś czas działać z powodu spłonięcia części serwerów firmy hostingowej OVH w Strasburgu. Tego typu wypadków losowych nie da się co prawda przewidzieć, natomiast nie zmienia to faktu, że należy zwracać uwagę na wskaźnik uptime, który powinien w swojej ofercie zawrzeć hostingodawca.

Który hosting wybrać?

Dla kompletnego laika wszystko to, co opisane zostało powyżej, może wydawać się niezrozumiałe i przytłaczające, ale bez obaw – jest sposób na to, aby szybko, sprawnie i skutecznie wybrać właściwy hosting nawet, jeśli nie posiada się dużej wiedzy na ten temat.

Wystarczy kierować się opiniami i rekomendacjami ekspertów w tej dziedzinie, a nie popełni się błędu i zakupi się odpowiedni hosting. Dlatego też koniecznie przeczytaj recenzje na tej stronie, zanim cokolwiek kupisz – z pewnością znajdziesz jakąś ofertę, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Nie da się ukryć, że tańsze hostingi oferują zwykle mniejszy transfer, przestrzeń dyskową czy szybkość niż hostingi drogie, ale nie oznacza to, że są złe.

Przeciwnie, mogą być najlepszym wyborem zwłaszcza dla małych i początkujących firm, ponieważ i tak ich witryny nie byłyby w stanie nagromadzić wystarczającego ruchu, aby w pełni wykorzystać transfer udostępniony przez droższy hosting.

Jak przenieść witrynę na inny hosting?

Żeby w pełni przenieść witrynę na inny hosting, konieczne jest przeniesienie nie tylko ustawień strony, ale także jej bazy danych. Można to zrobić na kilka sposobów, na przykład ręcznie, wykorzystując do tego panel administratora hostingu, który pozwala zarządzać bazami danych i pobierać ich kopię zapasowe. Nie jest to jednak najwygodniejsza opcja, jeśli komuś zależy na czasie lub wygodzie (bądź też w przypadku, kiedy ktoś ma dwie lewe ręce do spraw technicznych i obawia się, że sobie z tym nie poradzi).

Drugi sposób to skorzystanie z usługi przeniesienia witryny oferowanej przez nowy hosting. Niekiedy jest ona częścią pakietu, a niekiedy trzeba za nią dodatkowo dopłacić. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ nie wymaga od nas wysiłku ani wiedzy, a jest bardzo skuteczne. Jednak nie zawsze będzie można z niego skorzystać, zwłaszcza, jeśli ktoś nie chce dodatkowo za taką usługę płacić. Wtedy pozostaje trzecia opcja, którą omówimy krok po kroku w dalszej części tego artykułu, a mianowicie przenoszenie witrynę na nowy hosting za pomocą wtyczek migracyjnych na WordPressie.

WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie, więc są duże szanse, że wykorzystuje go również witryna, która ma być przenoszona. Według nowych statystyk, niemal 40% aktywnych stron w Internecie używa WordPressa – to szczególnie dobry wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że bardzo wiele stron (38,3%) w ogóle nie używa systemów do zarządzania treścią.

Jeśli chodzi o bezpośrednich konkurentów WordPressa, to drugi pod względem popularności system, Shopify, ma udział w rynku na poziomie zaledwie 3,2%, a więc znacznie niższy. Wtyczki do WordPressa to skrypty stworzone przez firmy lub użytkowników, które mają za zadanie ułatwić życie webmasterom na wiele sposobów. Jedną z kategorii wtyczek są wtyczki migracyjne.

Na czym polegają wtyczki migracyjne?

Wtyczki migracyjne, jak wskazuje już sama ich nazwa, służą do migracji strony z jednego hostingu na drugi. Dostępne jest całkiem sporo takich wtyczek, w tym kilka za darmo i każdy może bez problemu z nich skorzystać, pobierając je z poziomu swojego panelu administracyjnego na WordPressie. Zadaniem wtyczek migracyjnych jest zautomatyzowanie działań związanych z przenoszeniem witryny, tak, aby właściciel nie musiał wykonywać ich ręcznie, co wymaga czasu i pewnej wiedzy.

To dobra propozycja dla laików, dla których bazy danych i inne tego typu kwestie są czarną magią, ale też dla bardziej zaawansowanych webmasterów, którzy po prostu nie chcą tracić czasu na samodzielne dopełnienie wszystkich formalności związanych z migracją. Co więcej, wtyczka działa według ustalonego skryptu, więc margines błędu jest bardzo mały. Znacznie łatwiej jest popełnić jakiś potencjalnie kosztowny błąd, migrując witrynę własnoręczne, szczególnie, jeśli nie ma się w tym zakresie dużego doświadczenia.

Jak przenieść witrynę na nowy hosting za pomocą wtyczek migracyjnych?

Każda wtyczka migracyjna może działać nieco inaczej, aczkolwiek można wskazać pewien najczęściej spotykany schemat działania, który powinien być w dużej mierze prawidłowy niezależnie od wybranej wtyczki. Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać, jest wybranie wtyczki migracyjnej i pobranie jej poprzez panel administracyjny WordPressa. Jak już wspomniano, opcji jest sporo – niektóre są prostsze w użyciu, inne trudniejsze.

Do prawidłowego działania wtyczka może wymagać ręcznej instalacji WordPressa na nowym hostingu i również pobranie na niego tej samej wtyczki. W takim przypadku działa to w ten sposób, że na starym hostingu wykonujemy kopię zapasową za pomocą wtyczki i pobieramy ją na swój komputer. Następnie otwieramy tę samą wtyczkę na WordPressie zainstalowanym już na nowym hostingu i eksportujemy dane strony za pomocą kopii zapasowej ze swojego komputera. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku relatywnie małych witryn, ale może być bardziej problematyczne, jeśli chodzi o rozbudowane portale. Wynika to z faktu, że wiele wtyczek ustala limity rozmiaru, jaki może mieć taka kopia zapasowa, zwłaszcza w wersjach darmowych.

Niektóre wtyczki oferują migrację jednym kliknięciem, bez pobierania czegokolwiek na swój komputer (jednak w tym przypadku również może być konieczne wcześniejsze zainstalowanie WordPressa na nowym hostingu). Niezbędne jest wtedy wpisanie danych dostępu do panelu DirectAdmin i FTP nowego hostingu – dalej wtyczka już radzi sobie sama, wykonują kopię naszych dotychczasowych danych i przenosząc ją na nowy hosting. To, jak długo potrwa taki proces, zależy od rozmiaru danych przechowywanych na aktualnym hostingu. Z oczywistych względów migracja większych portali potrwa dłużej.

Warto sprawdzić, czy nie istnieje wtyczka wypuszczona konkretnie przez naszego nowego hostingodawcę, dedykowana osobom, które przenoszą do niego swoją witrynę. Z uwagi na fakt, że będzie to rozwiązanie dopasowane idealnie do naszej sytuacji, migracja powinna przebiec bezproblemowo. Takie wtyczki oferują przede wszystkim bardzo popularni hostingodawcy – w przypadku mniej znanych firm nie jest to regułą (ale za to, jak już wspomniano, wiele z nich oferuje pomoc w migracji za darmo lub za niewielką opłatą).

Wtyczki są szybkim i skutecznym rozwiązaniem, a do tego kompleksowym: można za ich pomocą przenieść motyw, inne wtyczki aktualnie wykorzystywane w witrynie, bazy danych i nie tylko. Wszystko to bez utraty swoich pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Niektóre wtyczki migracyjne pozwalają nawet na migrację, w trakcie której nie ma przerw w funkcjonowaniu witryny, co jest szczególnie ważną kwestą w przypadku witryn popularnych – nawet kilka-kilkanaście minut przerwy, zwłaszcza w ciągu dnia, może oznaczać utratę sporej ilości czytelników czy potencjalnych klientów.

Czemu właściwa migracja na inny hosting jest taka ważna?

Migracja na inny hosting jest bardzo skomplikowanym procesem. Wtyczki migracyjne upraszczają ją maksymalnie w tym sensie, że przejmują większość związanych z nią zadań od użytkownika, natomiast wszystkie te kroki i tak muszą zostać wykonane – po prostu dzięki wtyczce proces ten zostaje zautomatyzowany. Ma to znaczenie, ponieważ niewłaściwa migracja na inny hosting może mieć poważne negatywne konsekwencje dla witryny.

Mowa tutaj choćby o niedziałających pewnych ważnych elementach (a w niektórych przypadkach nawet niedziałającej całej witrynie), brakujących treściach i wtyczkach, utracie miejsc w wynikach wyszukiwania wypracowanych przez długofalowe działania SEO i nie tylko. Chociaż mówi się, że IT może być najważniejszą branżą naszych czasów, nie każdy oczywiście musi być ekspertem w tej dziedzinie – jeśli jednak chce się samodzielnie podejmować się takich zadań, jak migracja witryny, warto dobrze się do tego przygotować i postępować zgodnie z przygotowanymi przez profesjonalistów poradnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.