Ile jest stron internetowych? Nie ma sensu główkować nad takim pytaniem, gdyż sieć nieustannie się rozrasta. Istotniejszym jest to, że proces tworzenia nowych witryn trwa w najlepsze. Sprawdź jak odnaleźć się w tym gąszczu i sprawić aby to Twoja strona internetowa znalazła się na szczycie listy wyszukiwań użytkowników Internetu.
Jak sprawić aby Twoja strona internetowa była zauważalna?
Oczywiście twoja strona nie konkuruje z całą siecią, ponieważ zakładamy, że reprezentujesz wybraną branżę lub dziedzinę. Niemniej jednak nawet w tym przypadku masz do pokonania sporą konkurencję. W najlepszym razie będzie to od kilkudziesięciu do nawet kilkuset stron. Możemy założyć optymistyczny scenariusz, zgodnie z którym internauci będą odwiedzali Twoją stronę, ale to nie wszystko. Sama odsłona witryny na niewiele się zda, jeśli użytkownicy opuszczą ją zaraz po uruchomieniu. Zależy ci przecież na tym, aby odwiedzający internauci zamówili twoją usługę, zapisali się na newsletter albo skontaktowali się z twoją firmą. Niestety, nie zawsze tak się dzieje.
Wysoki współczynnik odrzuceń strony internetowej?
Przyczyny mogą być różne. Zdarza się jednak, że strona internetowa ma pewne wady, które uniemożliwiają internautom komfortowe korzystanie z niej. Zazwyczaj odpowiadają za to źle dobrane elementy strony. Nieczytelna czcionka, skomplikowane w użyciu menu, brak danych kontaktowych, rażące tło, czy zbyt rozbudowana szata graficzna, uniemożliwiająca szybkie ładowanie strony – z pewnością chociaż raz zdarzyło ci się wyłączyć stronę z takich powodów. Źle zbudowana strona internetowa nie zachęca do odwiedzin. Jej przeglądanie może być prawdziwą męką, a to często działa niczym hamulec w rozwoju własnego biznesu.
Na jakie elementy strony WWW trzeba zwrócić uwagę?
Na szczęście są pewne sposoby, dzięki którym można usprawnić stronę internetową. W poniższym artykule omówimy 10 najważniejszych elementów, które będą wzbudzały zaufanie wobec strony internetowej, a tym samym wobec naszej działalności. Nie zwlekaj, wprowadź zmiany już teraz!
1. Właściwie rozlokowane elementy strony WWW
Strona internetowa w pewnym sensie przypomina dom. Wszystkie elementy muszą być na swoim miejscu, aby dobrze się w nim mieszkało. Podobnie jest z witryną, należy ją odpowiednio zbudować, bo dzięki temu będzie chętnie odwiedzana.
Na stronie głównej trzeba zamieścić menu, zawierające odpowiednio oznaczone odnośniki do pozostałych podstron. Krótko mówiąc, użytkownik musi wiedzieć, gdzie się przeniesie, jeśli kliknie w konkretny odnośnik. Menu musi być jak najbardziej przejrzyste i łatwe w obsłudze. Dzięki temu nawigacja na stronie będzie bardzo prosta, a poruszanie się po niej nie będzie stanowiło problemu.
Strona nie może być przeładowana treścią. Trzeba zachować odpowiedni balans pomiędzy tekstem, elementami graficznymi i materiałami wideo. Zbyt duża ilość fotografii lub filmów sprawi, że wczytywanie strony będzie zajmowało dużo czasu, co może sprawić, że użytkownicy będą ją opuszczać, zanim zostanie w pełni załadowana.
2. Odpowiednia estetyka strony internetowej
Witryna musi być jak najbardziej przejrzysta i estetyczna, czyli po prostu czytelna, aby użytkownik mógł bez problemu zapoznać się z jej treścią. Krótko mówiąc, elementy strony www muszą dobrze ze sobą współgrać. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego tła, czcionki, rozmiaru oraz koloru liter. Tło nie może sprawiać, że tekst będzie nieczytelny, wobec czego bardzo złym pomysłem jest umieszczenie żółtych liter na białym tle. Na jasnym tle sprawdzą się ciemne kolory takie jak czerń lub granat i odwrotnie, jasne litery dobrze współgrają z ciemnym tłem. Tekst powinien mieć odpowiedni rozmiar, aby bez trudu można było go odczytać. Lepiej jest zrezygnować z ekscentrycznych czcionek kojarzących się ze średniowiecznymi manuskryptami, na rzecz standardowych, które spotykamy w prasie czy w dokumentach.
Bardzo ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów na podstronach. Tekst zawsze musi być czytelny, więc nie mogą przysłaniać go grafiki. Z kolei każde zdjęcie lub film powinny być opatrzone odpowiednim podpisem.
3. Dane kontaktowe na stronie internetowej
Niezwykle ważny element, który bywa nie tyle może pomijany, ile podawany w niepełnej formie. Jeśli mówimy o stronie firmowej, trzeba zamieścić nazwę firmy, pełen adres, numery NIP, REGON oraz numer telefonu. Brak któregokolwiek z tych elementów może zniechęcić lub wręcz uniemożliwić kontakt. Ponadto znacznie obniża to wiarygodność, ponieważ firma, która nie podaje swoich pełnych danych, z pewnością nie będzie wzbudzać zaufania. Dane kontaktowe są niezbędne, jeśli chcemy pozyskiwać nowych klientów.
Rzecz wygląda nieco inaczej na przykład w przypadku bloga. Jest to witryna mniej oficjalna i próżno jest tutaj spodziewać się adresu lub numeru NIP. Niemniej jednak ważne jest, by podać swoje imię i nazwisko bądź pseudonim, którego używamy w sieci. Dzięki temu internauci będą wiedzieli, że blog jest autentyczny, gdyż prowadzi go konkretna osoba.
4. Regulamin i bezpieczeństwo jako istotne elementy strony www
W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo w sieci wcale nie jest pojęciem abstrakcyjnym. Użytkownicy muszą wiedzieć, że podczas odwiedzin na naszej stronie nie poniosą żadnego uszczerbku. Podstawową sprawą jest regulamin, który wymaga zaakceptowania przez użytkowników. Określamy w nim zasady korzystania z zasobów strony. Jest on bardzo ważny, gdy internauci wchodzą w interakcje ze stroną. Drugą istotną sprawą jest zamieszczenie podstrony z polityką prywatności, na której informujemy użytkowników, w jaki sposób są przetwarzane ich dane osobowe. Bardzo ważne jest także zastosowanie na stronie certyfikatu bezpieczeństwa SSL. Odpowiada on za szyfrowanie danych wymienianych na linii użytkownik strony – serwer. Dzięki niemu dane są poufne i nie istnieje zagrożenie, że zostaną przechwycone przez podmioty do tego nieuprawnione.
5. Informacje „o firmie” na Twojej stronie internetowej
Większość stron firmowych zawiera taką podstronę, ale nie wszystkie umieszczają w niej właściwą treść. Mogłoby się wydawać, że wystarczy zamieścić tutaj mini kronikę rozwoju firmy z najważniejszymi datami, parę słów na temat obecnej działalności oraz istotne dane liczbowe. Problem w tym, że treść strony musi być interesująca przede wszystkim dla potencjalnego klienta firmy, a wyżej wymienione informacje niekoniecznie będą angażujące.
Oczywiście są one istotne i nie należy całkowicie ich pomijać, ale warto jest zamieścić coś bardziej niestandardowego. Dobrze byłoby wspomnieć, jakie były przyczyny powstania firmy oraz jakie problemy klientów jest ona w stanie rozwiązać. Istotnym aspektem jest także krótka charakterystyka pracowników. Można w paru słowach napisać, jacy ludzie tworzą zespół i co jest dla nich ważne. Tym sposobem przedstawiamy nasza firmę nie jako bezduszną korporację, ale jako zgrany zespół ludzi z pasją, których łączą określone cele.
6. Dobrze dobrany content, czyli tekstowe elementy strony
Krótko mówiąc strona powinna zawierać to, czego oczekują jej użytkownicy. Trzeba zachować szczególną uwagę, gdy zamieszczamy tekstowe elementy strony. Warto jest przeanalizować, kto dokładnie odwiedza naszą witrynę, aby przekaz był odpowiednio dobrany do odbiorców. Trzeba pamiętać o tym, że klienci z reguły nie są ekspertami w reprezentowanej przez nas branży, więc używanie specjalistycznych sformułowań może okazać się nieskuteczne. Bardziej wskazany będzie prosty język oraz słownictwo zrozumiałe dla każdego czytelnika.
Oczywiście każdy tekst musi być poprawny pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym oraz stylistycznym. Jakiekolwiek błędy w tekście bardzo negatywnie wpływają na jego odbiór. W konsekwencji spada zaufanie do naszej marki. Działa to także w drugą stronę. Poprawny merytorycznie i językowo tekst sprawia, że zaufanie do firmy wzrasta.
7. Rekomendacje klientów na jako jeden z elementów strony
Jeśli masz już zadowolonych klientów, to możesz śmiało wykorzystać ten atut, tym bardziej, że Internet oferuje na tym polu właściwie nieograniczone możliwości. Wystarczy nagrać film, na którym jeden z twoich kontrahentów opowiada o waszej owocnej współpracy. Dobrą opcją mogą być także zdjęcia wraz z opiniami klientów. Historia konkretnej osoby, która skorzystała z twoich usług, będzie o wiele bardziej wiarygodna i zachęcająca, niż nawet najdroższa kampania reklamowa.
8. Dokonania i współpraca – pochwal się portfolio na swojej stronie WWW
Opnie zadowolonych klientów to ważna sprawa, ale równie istotna jest też współpraca z innymi firmami. Być może zdarza ci się współdziałać ze znanymi markami, więc warto jest zamieścić o tym informacje na stronie. Pozytywne efekty współpracy ze znanymi fachowcami w branży bardzo korzystnie wpływają na twój wizerunek. Na bieżąco informuj o takich wydarzeniach. Możesz posłużyć się krótkim artykułem wraz z fotografiami lub materiałem wideo.
9. Aktywność w mediach społecznościowych
Zadaj sobie pytanie, którą stronę internetową przeglądasz jako pierwszą, gdy tylko zanurzasz się w wirtualnej rzeczywistości? Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to Facebook, Twitter albo Instagram. Ludzie biznesu doskonale zdają sobie z tego sprawę.
Zapewne zauważyłeś już, że większość firm nie ogranicza się tylko i wyłącznie do strony internetowej. Tradycyjna witryna to stanowczo zbyt mało w czasach, gdy aktywność internautów koncentruje się głównie wokół mediów społecznościowych. Nie można tego zignorować. Prowadzenie firmowych profili na portalach społecznościowych jest bardzo ważnym elementem obecności firmy w sieci. Sama strona internetowa powinna zawierać odsyłacze, które po kliknięciu automatycznie przeniosą nas do mediów społecznościowych.
10. Elementy strony www pod lupą, czyli systematyczna diagnostyka i optymalizacja
Nawet jeśli dzisiaj strona działa w pełni prawidłowo, to nie znaczy, że jutro też tak będzie. Dlatego też należy systematycznie testować swoją witrynę, aby upewnić się, że wszystkie elementy stron działają bez zarzutu, a użytkownicy bez przeszkód mogą ją odwiedzać. Dzięki temu przekonasz się, czy strona wczytuje się w każdej przeglądarce i na różnych typach urządzeń, a także czy prawidłowo wyświetlane są elementy graficzne lub materiały wideo. Regularna diagnostyka strony umożliwi podjęcie natychmiastowych działań, w przypadku zaistnienia jakichkolwiek problemów. Te działania sprawią, że internauci przez cały czas będą mogli swobodnie korzystać z twojej strony.