...

Czy warto zostać copywriterem?

Copywriting to zawód, który zyskuje w dzisiejszych czasach na popularności, jednak znany był już od dawna. Tak naprawdę, osoby trudniące się do tworzenia zdań ze słów, które miały na celu osiągnięcie konkretnego rezultatu po stronie odbiorcy – były od dawna obecne w naszej historii.

W dzisiejszych czasach praktycznie cały marketing oparty jest o właściwy przekaz i wyrażanie charakteru marki. Treść to główny element tej strategii, stąd potrzebni są copywriterzy. Rynek ten ma swoje jasne i ciemne strony – o czym napiszę w tym artykule.

Czy posiadasz predyspozycje do pisania?

Zanim zaczniesz rozpatrywać rozpoczęcie swojej przygody jako „twórca treści”, zastanów się – czy masz do tego predyspozycje? Być może będę trochę brutalny, jednak kierowanie się samymi zarobkami (chociaż te w copywritingu mogą być spore) nie zawsze jest właściwym podejściem.

W końcu copywriting to usługa jak każda inna, która wymaga od Ciebie czasu i wyrobienia warsztatu. Jeżeli pisanie nigdy nie sprawiało Ci przyjemności, a co gorsza przychodziło Ci z trudem – być może poszukaj swojej innej drogi w karierze lub biznesie.

Praca zdalna – czy to dla Ciebie?

Praca zdalna ma swoje plusy i minusy. Z perspektywy freelancera muszę jednak przyznać, że plusy znacznie przewyższają minusy. Przede wszystkim masz dużą wolność i jeżeli dobrze ją wykorzystasz, to może Ci świetnie służyć.

Jednoczesny minus polega na tym, że nie masz nad sobą nikogo, kto będzie silnie kontrolował Twoją pracę – musisz się bowiem rozwijać i pracować, kiedy tego czasem nie chcesz, a brak szefa nie ułatwia utrzymania koncentracji.

Kolejny aspekt pracy jako copywriter to brak kontaktu z ludźmi. Zwłaszcza jeżeli stajesz się „pełnowymiarowym” copywriterem. Osoby mocno ekstrawertyczne mogą po prostu tego nie znieść. Jeżeli natomiast masz raczej małe wymagania pod względem socjalizowania się – siedzenie cały dzień przed monitorem prawdopodobnie nie będzie Cię obciążało psychicznie.

Jasne strony copywritingu

Jeżeli zaczynasz przygodę z copywritingiem i okaże się, że naprawdę szybko „łapiesz” o co w tym rzeczywiście chodzi – w krótkim czasie możesz liczyć na przyzwoite zarobki. Zapotrzebowanie na dobrą jakość jest coraz wyższe, gdyż wymagania Google w zakresie jakości tekstów również wzrastają.

Ciemne strony copywritingu

Niestety copywriting ma również swoje ciemne strony np. wspomniany wcześniej brak kontaktu z ludźmi. Minus polega również na tym, że długimi godzinami patrzymy na monitor – trzeba zatem pamiętać o przerwach i inwestycji w dobry wyświetlacz.

Możesz również odczuwać bóle lędźwi od siedzenia. Zadbaj więc o trening fizyczny i trening mięśni „core”, aby zniwelować dolegliwość. Staraj się również nie siedzieć przy komputerze w formie relaksu po pracy. Coś za coś.

Podsumowanie

Praca copywritera to zdecydowanie ciekawa ścieżka kariery dla osób, które uwielbiają tworzyć treści i mają dowody na swoją smykałkę w tym zakresie. Z pewnością można też wiele się nauczyć z czasem – najważniejszy znak to „intuicja pisarska”, która sprawia, że wyrażanie myśli w prosty i komunikatywny sposób przychodzi nam z łatwością.

Adam Skrzyński, SEO copywriter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.